کانال تلگرام هایپرتمپ

چگونه می توان از ریزش موها جلوگیری کرد

 
 

دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به رژیم غذایی ، کمبود املاح معدنی ، داروهای شیمیایی ، استرس و بیماری شدید ، آلودگی هوا و دلایل ژنتیکی اشاره کرد. تقریبا یک سوم جمعیت جهان از ریزش مو رنج می برند که از این تعداد هزاران نفر زن هستند . هیچ تضمینی برای آنکه بتوان از ریزش موی ژنتیکی جلوگیری کرد وجود ندارد . اما شما می توانید تلاش کنید که موی سر خود را قبل از اینکه دیر شود در بهترین حالت قرار داده و از آن مراقبت کنید.

به موهای خود آسیب نزنید

استفاده از سشوار را محدود کنید. گرما پروتئین مو را ضعیف می کند. گرما و خشک کردن به صورت مداوم ، موها را نازک و شکننده می نماید و این موضوع نهایتا منجر به ریزش مو می شود. خشک کردن طبیعی موها می تواند بهترین راه کار باشد. پس بجای استفاده از سشوآر از روش های طبیعی برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید.

سایر وسایل حالت دهنده مو مانند فر کننده و صاف کننده ها که با گرمای زیاد کار می کنند نیز اثرات مخرب مشابه دارند . در استفاده از این وسایل مراقب باشید . زیرا استفاده مداوم از آنها موجب سوختن پوست سر و از بین رفتن دائمی موها می شود.

استفاده از مواد فر یا صاف کننده را فراموش کنید. مواد شیمیایی که برای فر یا صاف کردن دائمی موها بکار میرود می تواند صدمات جبران ناپذیری به موها وارد کند. این مواد ساختمان مو را از قسمت های داخلی تخریب و آن را به فرم دلخواه شما ، صاف یا فر ، بازسازی می نمایند که باعث ضعیف ، بی روح و خشک و شکننده شدن موها می شود. به مرور زمان این خشکی و شکنندگی ریزش مو را بوجود می آورد.

مصرف رنگ مو را کاهش دهید. استفاده مداوم از رنگ موهای شیمیایی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به موها وارد کند. هیچ وقت موهای خود را در فواصل زمانی کمتر از ۴ تا ۶ هفته رنگ نکنید. وقتی رنگ مو ها رو به سفیدی می رود ، بهتر است سفیدی طبیعی موهای خود را حفظ کرده و از رنگ کردن آن اجتناب نمایید.

از سفید کردن موها به وسیله مواد شیمیایی اجتناب کنید. دکلره موها موجب از بین رفتن رنگدانه های طبیعی و نفوذ مواد شیمیایی به مو، در اثر تخریب لایه شاخی، می شود. با این کار شما فرم طبیعی موها را از بین برده و آنها را آسیب پذیر می کنید. سفید کردن موها همراه با خشک کردن با وسایل گرمایشی صدمات بسیار جدی به مو وارد می آورد.

موهای خود را محکم نبندید. برخی از مدل های مو که در آن موها کشیده می شود و یا کلیپس های مو می توانند عاملی تاثیر گذار در ریزش مو باشند. دم اسبی ، بافت رشته ای و بافت کف سر اگر به صورت روزانه باشد می تواند به ریزش مو ختم شود. به خاطر داشته باشید می توانید به راحتی از ریزش مو، به این دلیل، جلوگیری نمایید.

مراقبت از مو

موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید. شستن مو علاوه بر تمیز کردن مو و کف سر از ریزش مو جلوگیری می نماید. اما بهتر است از شستشوی روزانه موها اجتناب کنید زیرا شامپو می تواند چربی طبیعی مو را ازبین ببرد. به جای هر روز ، موهای خود را یک روز درمیان یا بیشتر بشویید و از یک شامپوی ملایم استفاده کنید. در ضمن موهای تمیز، حجیم تر از موهای چرب جلوه می کنند.

شامپویی انتخاب کنید که مناسب موی شما باشد. انتخاب شامپوی مناسب در داشتن موهای سالم بسیار موثر است. برای تشخیص اینکه موهای شما چرب ، خشک یا معمولی است شامپوهای متفاوتی را امتحان کنید تا نوع مناسب آن را پیدا نمایید. استفاده از شامپوهای پروتئین دار و نرم کننده ها موهای شما را به صورت موقتی حجیم و زیبا نشان می دهند اما برای بازسازی دائم کاربرد ندارند.

از شانه مناسب استفاده کنید. روش شانه زدن موها در سلامت آنها موثر است. از شانه ای نرم و ساخته شده از مواد طبیعی استفاده کنید. تا جایی که می توانید در شانه زدن ملایم باشید و وقتی موها خیس هستند از شانه زدن اجتناب کنید.

کف سر را ماساژ دهید. ماساژ کف سر با روغن های مغذی مانند روغن نارگیل ، رزماری و بادام ، گردش خود را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری می نماید.

برای اینکه متوجه شوید موهای شما ریزش دارد یا خیر می توانید از یک تست ساده استفاده کنید. یک دسته بیست تا سی تایی از موهای خود را بین انگشت شست و اشاره خود بگیرید و آهسته اما یکنواخت بکشید ، اگر بیشتر از ۶ تار مو کنده شد شما دچار ریزش مو هستید. البته این تست علمی نیست و بهتر است به دکتر مراجعه نمایید